Те?іздер мен к?лдер.
Тақырыбы: Теңіздер мен көлдер.
Мақсаты:
Білімділік: Теңіздер мен көлдер туралы және шеткі және ішкі теңіздері туралы сипаттама беру. Шығанақ, бұғаз жайлы анықтама беру.
Дамытушылық: Карта туралы жұмыс жасау арқылы іскерліктерін, білімдерін дамыту.
Тәрбиелік: Пәнге деген қызығушылықтарын арттыру.
Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
3. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
4.Бекіту.
5. Үй тапсырмасын беру.
1.Амандасу. Оқушыларды түгендеу.
2.Үй тапсырмасын тексеру:
1.Дүниежүзілік мұхит дегеніміз не?
2.Көлемі жағынан ең үлкен және ең терең мұхит жайлы түсінік беру.
3.Қай мұхиттың суының температурасы жылы?
4.Төрт мұхит туралы айтып беріңдер.
5.Батыс жарты шарлар картасына қарай отырып, бұл аймақтың негізгі бөлігін қандай мұхит алып жатқанын анықта.
Жаңа тақырып.
Теңіз дегеніміз не?
Ішкі теңіздер.
Шеткі теңіздер.
Шығанақ
Бұғаз
Теңіз дегеніміз-дүние жүзілік мұхиттың бөлігі. Дүние жүзінде 30 теңіз бар. Ең үлкені Саргасс теңізі,Атлант хитының Солтүстік Америка жағалауына орналасқан. Бұл теңіздің Саргасс деп аталуы оның су бетін Саргасс балдыры жауып жатыр. Теңіз соның атымен аталған. Барлық теңіздер 4 мұхит алабына бөлінген. Теңіз түбінен ең бірінші 19 ғасырда Каспий теңізінің Баку маңында құдықтан алған.
Ішкі теңіздер- құрлықтың ішіне қарай тереңірек еніп мұхитпен немесе жақын теңіздермен бұғаз арқылы жалғасады. Оларға Жерорта, Қара, Азов, Балтық, Қызыл теңіздер жатады.
Ең үлкен көл –Каспий, ең терең- Байкал.
Сабақты бекіту үшін келесі сұрақтарға оқушылар жауап береді.
1.Теңіз дегеніміз не? Орналасуына қарай теңіздерді қалай ажыратамыз?
2.Еураияның жағалауларын қандай теңіздердің сулары шайып жатыр?
3.Қазақстанда қандай көлдер бар?
4.Адам өмірі үшін көлдер мен теңіздердің қандай маңызы бар?
5. Көл дегенді қалай түсінеміз? Көлдің теңізден қандай айырмашылығы бар?
Үй тапсырмасы: § 22 . 61 беттегі 1-5 сұрақтар.